Jak stosować krople ziołowe (nalewki)
18.01.2024 09:24
Poniższa instrukcja stosowania nalewek od naszego rekomendowanego zielarza, Pana Pavla Kadaňki, może być również wykorzystana do dozowania nalewek wyprodukowanych przez innych zielarzy.
Każde opakowanie 50 ml zawiera ok. 1000 kropli nalewki, liczba ta może się nieznacznie różnić w zależności od lepkości produktu. O ile na etykiecie nie podano inaczej, nalewki z kropli ziołowych zazwyczaj stosujemy w następujący sposób:
- dorośli 15 kropli pod język 3 razy dziennie, wmasować w usta, a następnie połknąć krople, w przypadku nieprzyjemnego uczucia pieczenia można tych 15 kropli kroplować na łyżeczkę, dodać mniej więcej taką samą ilość wody, zaaplikować pod język, rozetrzeć w ustach i połknąć lub...
- 3x dziennie po 20 kropli do jamy ustnej i połknąć (bez aplikacji pod język i bez wcierania do ust) lub...
- 3x dziennie po 20 kropli rozpuścić w wodzie lub herbacie (np. ze względu na odporność na alkohol) i połykać
- przez dzieci od 3. roku życia (chyba, że na etykiecie wyraźnie zabrania się podawania dzieciom) 3 razy dziennie podajemy tyle kropli do wody lub herbaty, ile wynosi ich wiek (przykładowo dla ośmioletniego dziecka 8 kropli 3 razy dziennie)
- możliwe jest również, aby dzieci zapuściły krople do herbaty lub wody o maksymalnej temperaturze 45°C, część alkoholu wyparuje, wyższe temperatury mogą spowodować rozkład niektórych termolabilnych substancji aktywnych,
- zalecamy podawać preparaty co najmniej 15 minut przed spożyciem napoju lub posiłku, jednak lepiej nalewkę przyjmować po posiłku niż rano ok.
- również 15 minut pomiędzy poszczególnymi preparatami, ale nie jest to bezwzględnie konieczne przy niektórych doraźnych problemach pierwszego dnia dawkujemy co 2 godziny (Echinacea, A-stop, Bronchit...)
- nie ma potrzeby robienia przerw w stosowaniu wcześniej niż po 6 tygodniach, mimo to bardziej skuteczne jest zastosowanie innego produktu z tym samym efektem zamiast cotygodniowej przerwy.
W przypadku ostrych problemów rezultaty uzyskuje się zwykle w ciągu kilku godzin do kilku dni, dlatego wystarczy jedno opakowanie 50 ml produktu wystarczający. Schorzenia przewlekłe ustępują znacznie wolniej, pierwsze rezultaty pojawiają się zwykle po kilku tygodniach lub miesiącach. Tutaj potrzebujesz od 2 do 6 opakowań produktu. Zwykle po 3-6 tygodniach stosowania zaleca się zrobić tygodniową przerwę lub wymienić produkt na inny o takim samym lub podobnym działaniu.
Rada dla niecierpliwych: nałóż na łyżeczkę odpowiednią ilość kropli i zapamiętaj odległość poziomu od krawędzi łyżeczki. Wyjmij zakraplacz z butelki i tą łyżeczką odmierz wszystkie kolejne dawki. Ewentualne drobne niedokładności w dawkowaniu nie stanowią problemu.
Uściślenie zalecanej dawki dziennej w zależności od masy ciała
Wspomnianą w poprzednim akapicie dawkę dzienną można dostosować w zależności od wagi użytkownika, mimo że powyższa dawka jest zazwyczaj wystarczająca. Z kalkulacji korzystamy w przypadku, gdy efekt nie objawia się dostatecznie szybko, mocno lub gdy wiemy, że jesteśmy mniej wrażliwi na naturalne preparaty.
Jedną z możliwości jest dawkowanie zależne od wagi – 1 kropla na kilogram masy ciała podzielona na trzy dawki. Na przykład osoba ważąca 72 kg może bezpiecznie przyjmować 24 krople 3 razy dziennie. W przypadkach onkologicznych wskazane jest podwojenie tej ilości - są to głównie nalewki O-stop, Anonna, Eleutherokok itp.
Łączenie nalewek i stosowanie kilku nalewek na raz
Często pojawia się pytanie, czy można łączyć nalewki. Tak to jest. Dla ciekawości produkujemy około 900 rodzajów nalewek, połączenie dwóch nalewek daje 404 550 możliwości, połączenie trzech nalewek to już 121 095 300 możliwości... Łącząc 4 nalewki są miliardy możliwości i tak dalej. Wynika z tego jasno, że poznanie niuansów skutków wszystkich tych kombinacji jest po ludzku niemożliwe. A potem mamy około 8 000 zatwierdzonych leków i ich kombinacji zarówno między sobą, jak i z nalewkami. Będą to prawdopodobnie setki bilionów kombinacji... Nie znam nawet nikogo, kto spośród tysięcy przepisanych leków systematycznie badałby interakcje samych leków, choć często stawką jest życie. Mamy jedną niezaprzeczalną zaletę. Czysto naturalne substancje uzyskane w drodze ekstrakcji są bardzo, bardzo bezpieczne w niemal każdej kombinacji.
Czy preparaty mogą stosować kobiety w ciąży i matki karmiące?
Mamy świadomość, że alkohol oficjalnie nie jest odpowiedni dla tej grupy docelowej, jednak dzienna dawka nalewki zawiera tylko tyle alkoholu, ile organizm wytwarza ze zjedzonej suchej kromki chleba! Poza tym alkohol jest substancją całkowicie unikalną dla organizmu, organizm wytwarza go na przykład z owoców nawet jeśli jesteś w ciąży, a nawet jeśli karmisz piersią...
W przypadku ziół, dla których dostępne są dane na temat ich bezpieczeństwa, na końcu tekstu wymieniam je oddzielnie dla matek w ciąży i matek karmiących, przynależących do danej rośliny. W przypadku braku danych nie znamy oficjalnych danych lub roślina jest nieodpowiednia dla tej grupy konsumentów. Dane dla kobiet w ciąży oznaczone są literą T i wartością od 1 do 5 (oznaczenie jak w szkole), dla kobiet karmiących piersią oznaczone są literą K, zaznaczenia tylko w wartościach 1, 3 i 5. Tekst jest również podświetlony na różowo. Przykład: T3/K1. Odpowiednie zioła są również wyróżnione w ten sposób na kilka najczęstszych problemów matek. Ocenę przeprowadziła amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Jego ocena może odbiegać od opinii Ministerstwa Zdrowia Republiki Czeskiej lub opinii niektórych czeskich ekspertów.
T1 – badania dużej liczby kobiet w ciąży nie wykazały szkodliwego wpływu na płód
T2 – badania na zwierzętach nie wykazały ryzyka, po podaniu ograniczonej liczbie kobiet nie wystąpiły żadne szkodliwe skutki dla płodu
T3 – nie przeprowadzono badań na zwierzętach, po podaniu ograniczonej liczbie kobiet nie stwierdzono szkodliwego wpływu na płód
T4 – badania na zwierzętach wykazały zwiększone ryzyko uszkodzenia płodu, po podaniu ograniczonej liczbie kobiet nie wystąpiły żadne szkodliwe skutki dla płodu
T5 – ryzyko uszkodzenia płodu
K1 - użycie jest możliwe
K3 - użycie jest możliwe z zachowaniem ostrożności
K5 – stosowanie jest przeciwwskazane
Więcej informacji
Typowa pojedyncza dawka 20 kropli zawiera około 0,4 g alkoholu. Przy założonym tempie rozkładu 1 g/10 kg masy ciała na godzinę i założonej masie ciała klienta 60 kg, całkowity czas rozkładu alkoholu po przyjęciu jednej dawki wynosi około 4 minut.
Preparaty są zgłaszane przez Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej. Z aprobatą można zapoznać się w Rejestrze Decyzji Głównej Higienistki (RoHy), produkcja odbywa się w naszym laboratorium w trybie składu podatkowego pod bezpośrednim całodobowym nadzorem Administracji Celnej Republiki Czeskiej. Jesteśmy zarejestrowani jako osoba zobowiązana do oznakowania alkoholu pod numerem rejestracyjnym R040, z którym można zapoznać się pod adresem: http://www.celnisprava.cz/cz/aplikace/strinky/rzlinternet.aspx
Po rozcieńczeniu wodą w stosunku 1:1 nalewki można stosować także do nacierania i okładów. Mieszając nalewki z odpowiednią bazą maściową (np. ambidermanem) w proporcji 1:3, szybko uzyskujemy maść z niezbędnej rośliny leczniczej.
Jak nazywamy nalewkę, czyli możliwy sceptycyzm wobec alkoholu.
Zacznę od zacytowania niezależnej Wikipedii: Nalewka (od łac. tingó, tinctus, barwiona) pierwotnie oznaczała barwnik lub lekarstwo. Słowo to było powszechnie używane w farmacji, można je zobaczyć na butelkach w zabytkowych aptekach (w skrócie „T”, „Tct” lub „Tinct”). Dziś oznacza to rodzaj leku w płynie, ekstrakt (najczęściej roślinny) otrzymywany w drodze ekstrakcji odpowiednim rozpuszczalnikiem, najczęściej alkoholem.
Link tutaj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tinktura. Proszę zwrócić uwagę na zdjęcie w linku, tak powinna wyglądać nalewka :-).
Nie ma lepszego środka ekstrakcyjnego niż alkohol, nie ma lepiej przyswajalnego pokarmu niż alkohol (w przypadku nalewek zawierających substancje aktywne) i nie ma lepszego naturalnego stabilizatora niż alkohol. Dlatego alkohol - w naszym kraju najdrobniejszy alkohol (etanol) przeznaczony do kontaktu z żywnością, fermentowany melasą. Etanol jest nawet substancją na tyle bezpieczną, naturalną i naturalną dla organizmu, że nie jest uważany za dodatek - niezależny link tutaj: https://www.dtest.cz/ecka/514/e-1510-etanol
Kolejną niewątpliwą zaletą naszych wysokiej jakości nalewek w porównaniu np. z wywarami i naparami jest oszczędność czasu. Codzienne przygotowanie herbaty zajmuje min. 20 minut i zamiast litrowego termosu z herbatą masz przy sobie tylko małą butelkę o pojemności 50 ml. Ponadto dzięki zawartości alkoholu nalewka znacznie lepiej wchłania się do organizmu, przez błony śluzowe jamy ustnej i przełyku, a dalej do żołądka i jelita cienkiego.
Pozwól więc klientowi rozważyć, czy spożywać całkowicie bezpieczną ilość alkoholu z wielkim korzyścią w postaci ekstraktu z rośliny leczniczej, czy też zastosować pseudo-nalewki zawierające substancje takie jak sorbinian potasu lub inne podobne smakołyki.
Proszę wybaczyć ewentualne błędy w tłumaczeniu z języka czeskiego. Jesteśmy Czechami i naszym językiem ojczystym jest czeski.